Wpisy

Część wpisów wciąż znaleźć można na starej stronie. Nie wszystko jest przeniesione i nie wiem, czy kiedyś będzie 😉.

Ubuntu nie widzi dysku twardego

Od jakiegoś czasu przy instalacji nowszych wersji Ubuntu miałem problem, że instalator nie widział w ogóle dysków twardych. Co ciekawe, we wcześniejszych wersjach wszystko działało jak należy. Za pierwszym razem, z racji że chodziło tylko o jedną wersję wstecz, to zainstalowałem starszą i zaktualizowałem. Parę wersji później system jakoś zupełnie mi się rozjechał i przestał wstawać, więc problem wrócił na tapetę.

Po niedługiej lekturze okazało się, że od wersji Ubuntu 9.10 stosowany jest nowy instalator. Nie wiedzieć dlaczego ma on jakiś problem z zaważeniem dysków twardych mających cokolwiek wspólnego z RAIDem (u mnie akurat jest sterownik na płycie głównej zapewniający obsługę, ale póki co nie korzystam). Uruchomiona wersja LiveCD dyski mimo wszystko widzi.

Jeśli nie korzystamy z RAIDa, to rozwiązaniem problemu jest wykonanie jednej komendy w terminalu:

sudo apt-get remove dmraid

Dzięki temu kasowany jest jeden pakiet z pamięci RAM w której urzęduje wersja Live i po odpaleniu z pulpitu instalatora dyski twarde są widziane tak jak trzeba 😀.

Zapisz i zamknij w Firefox 4+

Po aktualizacji przeglądarki nie wiem dlaczego niektóre ustawienia nie zostały automatycznie pobrane z wcześniejszej wersji. Jednym z nich jest, być może dla niektórych irytujące, ale moim zdaniem przydatne ostrzeżenie przy zamykaniu przeglądarki przy paru otwartych tabach z możliwością zapisania sesji do następnego włączenia.

Zwyczajowe ustawienie w opcjach (Firefox › Opcje › Opcje › Karty › Ostrzegaj przed zamknięciem wielu kart) tym razem jakoś nie chciało zaskoczyć i choć przeglądarka ostrzegała przy zamykaniu wielu tabów to nie dawała możliwości zapamiętania ich. Wiem, że są dodatki do zarządzania sesjami, ale nie chciałem strzelać z armaty do wróbla (i instalować kolejnego dodatku), więc chwilę pogooglałem i udało się znaleźć rozwiązanie. Z mojego punktu widzenia wygląda to trochę na jakiś bug rozbieżności pomiędzy ustawieniami widocznymi na GUI a wewnętrznymi ustawieniami przeglądarki, ale mogę się mylić.

Aby problem rozwiązać wystarczy wpisać w pasku adresu about:config, obiecać, że będziemy grzeczni 😉 i znaleźć atrybut (można odfiltrować wpisując początek nazwy w pasku u góry) browser.showQuitWarning i zmienić jego wartość na true (np. poprzez dwukrotne kliknięcie). Viola! działa.

Zmiana położenia kont użytkowników w Windows 7, Vista, XP

Osobiście nie lubię trzymać swoich danych na dysku systemowym, więc przy okazji przesiadki na nowy system Microsoftu – Windows 7 – poszukałem jak zmienić lokację kont użytkowników (działa też w Viście i XP) z domyślnej C:\Users na własną. Odpowiedź znalazłem bardzo szybko: źródło. Dzięki takiej zmianie prawidłowo działają linki do wszystkich tzw. bibliotek (obrazy, muzyka, pobrane, itp.). Również zainstalowane programy, dane związane z danym użytkownikiem, trzymają lokalnie. Oczywiście nadal zachowane są prawa dostępu do folderów .

Aby zmienić lokację gdzie tworzone są nowe foldery użytkowników (przy braku bieżących danych można po zmianie utworzyć nowe konto, a dotychczasowe skasować i w pełni cieszyć się poprawnym ulokowaniem):

  1. Utworzyć docelowy folder użytkowników, np. D:\Users
  2. Uruchomić regedit
  3. Otworzyć ścieżkę HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
  4. Zmienić wartość ProfilesDirectory i zmienić na pożądaną np. D:\Users
  5. Nowe konta będę tworzone w nowej lokalizacji

Zmiany lokalizacji istniejącego użytkownika na razie nie potrzebowałem, więc odsyłam do podanego we wstępie źródła.

Kosmetyka ;)

Stwierdziłem, że w dziale wyniki można dostać oczopląsu i postanowiłem coś z tym zrobić... Teraz łatwiej można odnaleźć nazwę zawodów i bez męczenia wzroku odczytać odnoszące się do niej dane.

S.E.S.J.A.

S.E.S.J.A. - System Eliminacji Studentów Jest Aktywny. 

Wczoraj się zaczęła, więc chwilowo nie będzie innych aktualizacji. Niby nie trzeba codziennie jeździć na uczelnię, jednak jest co robić. Szczególnie dużo czasu zajmuje przygotowanie się do egzaminu z elektroniki. Choć "sieci", gdyby nie to, że są chwilę później, to zapowiadają się na równie dobry pożeracz czasu.

Więcej PHP

Nareszcie! Uruchomienie stronki w wersji 3.0.

"Trochę" to trwało... (6 miesięcy 😝) ale jest! Większa jej część została przepisana na skrypty php mające w przyszłości usprawnić i uprzyjemnić aktualizacje. Część działów ma jeszcze status "w budowie" ale mam nadzieję, że za niedługo uda mi się to uzupełnić. 

Mam nadzieję, że poprawiony układ graficzny również uprzyjemni korzystanie z zasobów tej strony.

Koniec matur ;]

Nareszcie po maturach! Teraz pozostało oczekiwanie na wyniki...

Skoro mam trochę wolnego czasu to wziąłem się za stronkę. Na pierwszy ogień poszła kolorystyka. Z wściekło-zielonej zamieniona na pomarańczową. Ciepłe i mam nadzieję, że przyjemne dla oka odcienie żółtego i pomarańczowego.

Nowa szata graficzna

Odmiana strony, można powiedzieć, że do wersji 2.0.

Przede wszsytkim totalna zmiana szaty graficznej z czarnej na zieloną. Zieleń kojarzy się znacznie przyjemniej - z latem, wakacjami, rowerowymi wycieczkami, łąkami, lasami, pistacjami 😉 i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Wraz ze zmianą kolorystyki również zamiana układu strony.

Założenie stronki

Strona po raz pierwszy zostaje opublikowana. Na razie w wersji 0.9 😉.

PS. News historyczny, ale jakże takiego news'a nie zachować.