Windows – wpisy w temacie

GMail i Windows Phone - ogień i woda?

Google od jakiegoś czasu stara się utrudniać życie użytkownikom telefonów z systemami innymi niż Android. Jednym z tego przejawów jest nieintuicyjne działanie przycisku skasuj w skrzynce odbiorczej. Po zalogowaniu na GMaila wiadomości nadal widnieją w odebranych/wszystkich. Rozwiązać ten problem można wchodząc na adres http://m.google.com/sync/settings koniecznie z urządzenia mobilnego i modyfikując parametry synchronizacji wybranych urządzeń.

Jeszcze jedno miejsce autostartu programu

Wydawało mi się, że jedynymi miejscami w których konfigurowane są programy uruchamiane przy starcie systemu to:

  1. w przypadku „mniej sprytnych” programów: Start->Wszystkie programy->Autostart
  2. dla tych „bardziej sprytne”: klucze Run w rejestrze systemu windows dostępne wygodnie, zbiorczo, po uruchomieniu msconfig.

Po zainstalowaniu ASUS AI Suite II spotkała mnie jednak niespodzianka, ponieważ program startował wraz z systemem, choć w żadnej z powyższych lokalizacji go nie było. Krótka chwila googlania pozwoliła znaleźć odpowiedź — program ten rejestruje się w narzędziu systemowym Harmonogram zadań (w wersji ang. Task Manager) jako uruchamiany przy zdarzeniu jakim jest start sytemu. Wyłączenie go tam rozwiązało problem przymulania startu systemu, a ja dowiedziałem się o jeszcze jedno miejscu, które można sprawdzić, gdy nie wiadomo skąd pojawił się auto-startujący program.

Windows domyślny w GRUB2

Aby trwale ustawić Windows jako domyślny w grub2, najlepiej jest podać wartość domyślną GRUB_DEFAULT jako ciąg znaków identyfikujący system (podając numer pozycji na liście, po aktualizacji dystrybucji linuxa przeważnie przybywają kolejne wpisy w menu, więc ponownie trzeba by było zmieniać domyślną pozycję). W tym celu trzeba:

Odzyskiwanie GRUB2, GRUB

Póki co mimo kolejnych podejść jakoś nie potrafię się w pełni przekonać do Linuxa. Mimo wszystko czasem się przydaje i czasem sprawdza się lepiej od Widowsa. Niestety instalator tego drugiego widzi tylko systemy Microsoftowe, zatem po reinstalacji traci się możliwość uruchomienia Linuxa.

Linux jednak nie znika, tylko nie ma do niego dostępu, a wszystko co (mozolnie...) poustawialiśmy nadal tam jest. Wystarczy na nowo wgrać program odpowiadający za uruchamianie wybranego systemu - GRUB.

W związku z różnymi eksperymetami na systemie nieraz udawało mi się zepsuć Windows'a (jak jeszcze był to XPek). A że nie mam pamięci do tych Linuxowych poleceń, to postanowiłem sobie je tu wpisać, aby mi nie zginęły 😎. Dla używanej przeze mnie dystrybucji Ubuntu działa, czy dla innych, to nie wiem 😛.

Wpis zaktualizowany o instrukcję dla GRUB2 (domyślny od Ubuntu 9.10).

Zmiana położenia kont użytkowników w Windows 7, Vista, XP

Osobiście nie lubię trzymać swoich danych na dysku systemowym, więc przy okazji przesiadki na nowy system Microsoftu – Windows 7 – poszukałem jak zmienić lokację kont użytkowników (działa też w Viście i XP) z domyślnej C:\Users na własną. Odpowiedź znalazłem bardzo szybko: źródło. Dzięki takiej zmianie prawidłowo działają linki do wszystkich tzw. bibliotek (obrazy, muzyka, pobrane, itp.). Również zainstalowane programy, dane związane z danym użytkownikiem, trzymają lokalnie. Oczywiście nadal zachowane są prawa dostępu do folderów .

Aby zmienić lokację gdzie tworzone są nowe foldery użytkowników (przy braku bieżących danych można po zmianie utworzyć nowe konto, a dotychczasowe skasować i w pełni cieszyć się poprawnym ulokowaniem):

  1. Utworzyć docelowy folder użytkowników, np. D:\Users
  2. Uruchomić regedit
  3. Otworzyć ścieżkę HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
  4. Zmienić wartość ProfilesDirectory i zmienić na pożądaną np. D:\Users
  5. Nowe konta będę tworzone w nowej lokalizacji

Zmiany lokalizacji istniejącego użytkownika na razie nie potrzebowałem, więc odsyłam do podanego we wstępie źródła.