Linux – wpisy w temacie

Windows domyślny w GRUB2

Aby trwale ustawić Windows jako domyślny w grub2, najlepiej jest podać wartość domyślną GRUB_DEFAULT jako ciąg znaków identyfikujący system (podając numer pozycji na liście, po aktualizacji dystrybucji linuxa przeważnie przybywają kolejne wpisy w menu, więc ponownie trzeba by było zmieniać domyślną pozycję). W tym celu trzeba:

Odzyskiwanie GRUB2, GRUB

Póki co mimo kolejnych podejść jakoś nie potrafię się w pełni przekonać do Linuxa. Mimo wszystko czasem się przydaje i czasem sprawdza się lepiej od Widowsa. Niestety instalator tego drugiego widzi tylko systemy Microsoftowe, zatem po reinstalacji traci się możliwość uruchomienia Linuxa.

Linux jednak nie znika, tylko nie ma do niego dostępu, a wszystko co (mozolnie...) poustawialiśmy nadal tam jest. Wystarczy na nowo wgrać program odpowiadający za uruchamianie wybranego systemu - GRUB.

W związku z różnymi eksperymetami na systemie nieraz udawało mi się zepsuć Windows'a (jak jeszcze był to XPek). A że nie mam pamięci do tych Linuxowych poleceń, to postanowiłem sobie je tu wpisać, aby mi nie zginęły 😎. Dla używanej przeze mnie dystrybucji Ubuntu działa, czy dla innych, to nie wiem 😛.

Wpis zaktualizowany o instrukcję dla GRUB2 (domyślny od Ubuntu 9.10).

Ubuntu nie widzi dysku twardego

Od jakiegoś czasu przy instalacji nowszych wersji Ubuntu miałem problem, że instalator nie widział w ogóle dysków twardych. Co ciekawe, we wcześniejszych wersjach wszystko działało jak należy. Za pierwszym razem, z racji że chodziło tylko o jedną wersję wstecz, to zainstalowałem starszą i zaktualizowałem. Parę wersji później system jakoś zupełnie mi się rozjechał i przestał wstawać, więc problem wrócił na tapetę.

Po niedługiej lekturze okazało się, że od wersji Ubuntu 9.10 stosowany jest nowy instalator. Nie wiedzieć dlaczego ma on jakiś problem z zaważeniem dysków twardych mających cokolwiek wspólnego z RAIDem (u mnie akurat jest sterownik na płycie głównej zapewniający obsługę, ale póki co nie korzystam). Uruchomiona wersja LiveCD dyski mimo wszystko widzi.

Jeśli nie korzystamy z RAIDa, to rozwiązaniem problemu jest wykonanie jednej komendy w terminalu:

sudo apt-get remove dmraid

Dzięki temu kasowany jest jeden pakiet z pamięci RAM w której urzęduje wersja Live i po odpaleniu z pulpitu instalatora dyski twarde są widziane tak jak trzeba 😀.